Haberin Özgün Sesi

HDP Kadın Meclisi ortak kadın mücadelesini güçlendirecek

ANKARA – Yeni dönem planlamasında kadınlarla ortak zeminde buluşmayı ve ortak mücadeleyi büyütmeyi amaçlayan HDP Kadın Meclisi’nin gündeminde kadın demokrasi cephesini kurmak ve kadın diplomasi ayağını güçlendirmek yer alıyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Meclis’in tatile girdiği şu günlerde yeni dönem yol haritasını belirlemek üzere çalışmalarını sürdürüyor. HDP Kadın Meclisi’nin, bu kapsamda 28 Temmuz’da gerçekleştirdiği ve 24 Haziran seçim değerlendirmesi, kadına yönelik şiddet, parlamentoda kadın siyaseti açısından nasıl bir politika izleneceğinin belirlenmesi ve ortak kadın mücadelesini geliştirme gündemli kadın koordinasyonu toplantısında bir dizi kararlar alındı.

‘ORTAK MÜCADELE’

Yürütülen tartışmalar sonucu iktidarın HDP’yi ve kadınları yalnızlaştırma politikasına karşı ortak mücadelenin geliştirilmesinin gerekliliği tespiti yapıldı. Kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı, kadının yoksullaştırılması, çocuğa dönük istismar, kadın derneklerinin, kadın aktivistlerin ve kadın hareketlerinin yalnızlaştırılması ve erkek egemen zihniyete karşı bir araya gelmek, ortaklaşmak ve kadınların gücünü birleştirerek ortak gündemler yaratmak ve ortak bir mücadele yürütmek, HDP Kadın Meclisi’nin yeni dönem temel hedefleri arasında yer alıyor.

KADIN DEMOKRASİ CEPHESİNİ KURMAK

Kadın mücadelesini geliştirme ve toplumsal öncülükte rol almayı hedefleyen HDP Kadın Meclisi, kadın kazanımlarının yok edilmesine karşı parlamentoda da güçlü bir muhalefet oluşturmayı esas alıyor. Bu kapsamda HDP Kadın Meclisi’nin yeni döneme ilişkin yürüteceği mücadeleyi forma kavuşturmak için aldığı kararlar arasında; 24 Haziran seçimlerinde açığa çıkan kadınların muhalefetini örgütlülüğe dönüştürme ve kimi yerlerde kadın meclisleri oluşturma, kadın demokrasi cephesini geliştirme, kadın diplomasi ayağını örme, kadın örgütlenmesinde açığa çıkan mücadeleyi büyütme yer alıyor.

YEREL YÖNETİMLERDE KADIN PERSPEKTİFİNİ OLUŞTURMAK

HDP Kadın Meclisi’nin temel gündemleri arasında yerel seçimler de yer alıyor. Yerelde kadının nasıl bir rol üstleneceği tartışmalarını yürüten HDP Kadın Meclisi, eşit temsiliyet, eş başkanlık gibi sistemlerle yerelde de kadın perspektifini görünür kılmayı amaçlıyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde HDP kadın il eşbaşkanları ile bir araya gelinecek.

MA / Diren Yurtsever

DİĞER HABERLER