Haberin Özgün Sesi

ÖZEL – Tekrar idam mümkün mü?

CHP ve HDP idam cezasının geri getirilmesine karşı çıkarken, hukukçular yasal düzenlemenin zor olduğunu ifade ediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da Hakkâri’nin Yüksekova ilçesindeki saldırıda hayatlarını kaybeden astsubay eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya’nın Sivas’taki cenaze töreninde yaptığı açıklamada idam cezası ile ilgili olarak, “Parlamentodan geçtiği anda benim için onaylamamak diye bir şey yoktur, onaylarım” demişti.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, idam teklifi vereceklerini açıklamıştı.

Ancak, parlamento aritmetiği partilerin uzlaşmasını zorunlu kılıyor.

Anayasa değişikliği için 401 kabul oyu gerektiğini hatırlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Bizim sayımız yeterli değil. Diğer partiler ne der bunları zaman içerisinde göreceğiz” açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili parlamentoda açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, “Hem ıslah açısından, hem de uygulandığı ülkelerdeki suç oranını düşürmemesi açısından, hem de hatalı verildiğinde cezadan dönülemeyen bir ceza türü olduğundan, idam cezasının karşısında olan bir partiyiz” dedi.

K24’e konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara milletvekili Filiz Keresticoğlu, AK Parti, MHP ve BBP’nin zaman zaman idam konusunu gündemine aldıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar, iç kamuoyuna yönelik yapılmış hamasi açıklamalardır. Ne zaman bir olay gerçekleşse linç politikalarıyla meselelerin çözüleceğine dair açıklamalar yapılıyor. Biz HDP olarak her zaman idam cezasına karşıyız. Çünkü bunun geri dönüşü yoktur.”

Hukukçu Emrah Şahin ise, “Hukuki olarak idam cezasının gerçekleşmesi için parlamentoda 367 milletvekilinin buna evet demesi gerekiyor” diyerek AKP Parti ve MHP’nin milletvekili toplam sayısının değişikliğe yetmeyeceğini hatırlattı.

K24’e konuşan Şahin, “Ayrıca bunun sadece yasal değişiklikle çözümü mümkün değil, bunun için Anayasa’nın da değişmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE İDAM

Türkiye’de 1920 ile 1984 yılları arasında 15’i kadın toplam 712 kişi idam edildi.

İstiklal Mahkemeleri kararlarıyla idam edilenler bu sayıya dâhil değil.

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra Başbakan Adnan Menderes ile bakanları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildi.

12 Mart 1971 muhtırasından sonra bu kez parlamentoda “3-3” bağırışları arasında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamına onay verildi.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra da “ölüm cezasının yerine getirilmemesinde kamu yararı görülmediğinden” 50 kişi darağaçlarında yaşamını yitirdi.

Son olarak 1984’te İlyas Has ve Hıdır Aslan idam edildi.

TBMM’de DSP-MHP-ANAP hükümeti döneminde 3 Ağustos 2002’de “Savaş ve çok yakın savaş tehdidi hâllerinde işlenmiş suçlar hariç” idam cezası kaldırıldı.

Türkiye “barış zamanında” idam cezasının kaldırılmasını öngören Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 6. Protokol’ü 15 Ocak 2003 tarihinde imzaladı.

K24

DİĞER HABERLER