Haberin Özgün Sesi

FLAŞ – Trump’tan yeni Türkiye kararı

Donald Trump, “Türk lirası, çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşerken Türkiye’den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdiğini açıkladı.

Trump attığı Twitter mesajında, şunları dile getirdi:

“Türk lirası, çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşerken Türkiye’den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim! Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil!”

ABD’li rahip Andrew Brunson’a ev hapsi verilmesi sonrası piyasalarda “yaptırım” gerginliği devam ediyor.

Öte yandan, Brunson kriziyle sarsılan Türkiye-ABD ilişkilerinde denge sağlanabilmesi için, önceki gün 3 bakanlıktan 9 kişinin olduğu bir heyet Amerika’ya gitmişti.

Heyetin görüşmelerinden somut bir uzlaşma çıkmazken, ABD ve Türkiye, sadece “temaslara devam etmek” konusunda anlaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde heyete ayrıca, sadece papaz Andrew Brunson’ın serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile, ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu 2 Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiği bildirildi.

Dolar/TL kuru günlük yüzde 22 yükselişle 6,87’ye çıktı.

 

K24
DİĞER HABERLER