Haberin Özgün Sesi

Sözde boykot: Uçak almaya, iPhone satmaya devam!

Son günlerde Türkiye ile ABD arasında yaşanan kriz nedeniyle bir karar alan Türk Hava Yolları ( THY), reklam medya planlamaları kapsamında ABD merkezli kuruluşlara reklam vermeyeceğini açıkladı.

Konuyla ilgili resmi Twitter adresinden bir açıklama yapan Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, “ABD’ye reklam verme” etiketi ile “Türk Hava Yolları olarak devletimizin ve milletimizin yanında yer alıyoruz. Konu ile alakalı gerekli talimatlar ajanslarımıza verilmiştir” dedi.

5 AY ÖNCE 7 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA İMZALANDI

THY , daha 5 ay önce (12 Mart) ABD uçak üreticisi Boeing şirketi ile 7 milyar dolarlık uçak satın alma anlaşması imzaladı.  Anlaşma kapsamında Türk Hava Yolları yeni nesil, çift koridorlu ‘Dreamliner’ uçaklarından 30 adet almış oldu. İlk olarak 2011 yılında teslim edilmeye başlanan ‘Dreamliner’ yolcu uçaklarından şu ana kadar 70 havayolu şirketi satın aldı, THY 71. müşteri oldu.

THY ‘nin ABD ile tek alışverişi Boeing uçakları da değil. ABD’deki çok etkinliğin sponsorluğunu üstlenen THY, son olarak bir futbol takımına sponsor olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de ABD’li medya kuruluşu CNN International ile sponsorluk anlaşması imzalamıştı.

1 KEZ YAYINLANAN REKLAMA MİLYON DOLAR HARCANDI

Ayrıca geçtiğimiz yıl THY ‘nin reklam yüzü olarak seçtiği ünlü oyuncu Morgan Freemanile çektiği reklam filmi, Super Bowl’da (Amerikan Ulusal Futbol Ligi) yayınladı. Sadece bir kez gösterilen reklam için Türk Hava Yolları’nın kasasından 8 milyon 250 bin dolar çıktı.

THY gibi ABD’ye boykot kararı alan şirketlerden biri de Türk Telekom oldu. Ancak Türk Telekom, Erdoğan’ın “ABD’ye elektronik ürünlerde boykot uygulayacağız” açıklamasına rağmen, internet sitesi üzerinden müşterilerine iphone pazarlamayı sürdürüyor.

Cumhuriyet

DİĞER HABERLER