Haberin Özgün Sesi

‘Türkiye küresel krizde ilk vurulacak ülke’

İngiliz Express gazetesinde Türkiye’nin ve yükselen piyasa ekonomilerinin durumu ele alındı. İşte çarpıcı bir yorum:

Türk lirasının erimesi: Uzmanlar Türkiye’nin küresel Pazar krizinde ilk vurulacak olduğunu söylüyor

Türk lirasının erimesi yükselen pazarların karşılaştığı uzun dönemli sorunların endişe verici bir sinyali diyen finans uzmanı Witold Bahrke uyarıyor.

Bahrke, “Amerikan pazarına aşırı bel bağlayan Türkiye ve diğer yükselen pazarlar, belirsizliğe maruz kalacak ve bu ülkelerin paraları krizden etkilenecek” dedi.

Bahrke, “İnsanların kendilerine sormaları gereken soru şu: Bu Türkiye’yle ilgili bir durum mu, yani bütün yükselen piyasaların anası, ya da Türk lirasının alt üst oluşu daha geniş daha sistematik bir şey hakkında bize bir şeyler mi anlatıyor. Türkiye’nin öncelikle yüzleştiği küresel likidite akışı dönmesinin bir yansıması bu da Amerikan likiditesinin koruyup tükenmesinden ileri geliyor” diye konuştu.

Bahrke, bu durumun yükselen piyasa ekonomilerinin büyük bir sorunu olduğunu belirterek, Türkiye’nin ilk darbe yiyecek en zayıf halka olduğunu yorumunu da yaptı.

Finans uzmanına göre yükselen piyasa ekonomileri kendi para politikalarını tanımlamıyorlar ve onların para politikaları büyük oranda Washington’da tanımlanıyor.

Bahrke’ye göre “Amerika’nın büyümesi iyi korunuyor fakat aynı zamanda diğer bölgelerde zayıflama görüyoruz, ilk ve en önce Çin’de. Bunun net sonucu ise doların güçlenmesi. Dolar güçlenmeye devam ederse Merkez Bankası’nın kısa dönem önlemleriyle Türkiye’nin probleminin duracağını düşünmüyoruz” diye ekledi.

Öte yandan liranın serbest düşüşü diğer Arjantin pesosu, Hindistan rupisi, Rusya ruble, Güney Afrika rand ve Endonezya rupiah gibi yükselen paraları da aşağıya çekti. Ticaretleri son iki üç yılda en zayıf hale geldi.

Uzmanlara göre bu alanda Türkiye, Arjantin ve Pakistan en kırılgan ülkeler.

 

timetürk
DİĞER HABERLER