Haberin Özgün Sesi

Şİİ/SÜNNİ YARIŞI – Kürtler kimi destekleyecek?

Irak’ta hükümeti kurmak için en büyük parlamento bloğunu oluşturma çabaları devam ederken, Kürtler’in, en büyük koalisyonu ilan etmek için iki rakip Şii grubundan birine destek vererek çok önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Sünni ve Şii gruplar, yeni hükümetin kurulması için başta Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) olmak üzere Kürt partilerinin desteğini kazanmak için yarışıyorlar.

K24’e konuşan Kürdistan İslami Birlik Partisi’nin (Yekgırtu)  üyesi Ebuberi Karwani, Kürtler’in şuanda Irak’ta güçlü bir konuma sahip olduğunu ve hükümeti oluştururken belirleyici bir rol oynayabileceğini söyledi.

Karwani, “Bütün Kürt partilerinin Sünni ve Şii gruplarıyla elde etmeyi hedefledikleri ortak hedefleri var. Bu, tüm siyasi partileri bazen ayrı ayrı olmakla birlikte, Kürtler’in hedeflerine ulaşmak için çalışmaya yönlendiriyor” dedi.

K24’e konuşan Demokrasi ve Adalet Koalisyonu üyesi Newzad Salih, bazı Kürt partilerinin seçim sonuçlarıyla ilgili kaygılarını dile getirirken, Kürtler’in birlikten daha fazlasını başardıklarını belirtti.

Kazanan Sünni listelerden oluşan Ulusal Cephe Koalisyonu, dün yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer vermişti:

“Ülkeyi sağlam temeller üzerine yeniden inşa etmek ve 2003’teki eski rejimin çöküşünden bu yana yaşanan başarısızlıkların üstesinden gelmek için Kürtler’le ilk anlaşmaya vardık.”

Bir sonraki hükümetin kurulması için Kürtler’in desteğini kazanmak için iki ortak Irak koalisyonu yarışıyor. Bir yanda, Sairun Koalisyonu Başkanı Başkanı Muqteda es-Sadr ve el-Nasr Koalisyonu Başkanı olan Irak Başbakanı Hayada Abadi ve diğer tarafta Maliye Maliki Yasa Devleti Koalisyonu ve Hadi Amiri’nin Fetih Koalisyonu.

Kürt partileri, hangi tarafa destek vereceklerini henüz kesinleştirmezken, Kerkük ve diğer Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde (tartışmalı bölgeler) durumun normalleştirilmesi ve Peşmerge Güçleri’nin sözkonusu bölgelere geri dönmesinin Kürtler’in en önemli şartları olduğu belitirtiliyor.

SÜNNİLER BAŞKAN BARZANİ’YLE GÖRÜŞTÜ

Irak Vatan Cephesi Koalisyonu temsilcileri, 19 Ağustos’ta Başkan Mesud Barzani ile, yeni hükümetin kurulmasını görüştü.

Görüşmede, Irak’taki siyasi süreç, yeni hükümetin kurulması ve geçmişte yapılan hataların göz önünde bulundurularak tecrübelerden yararlanılması konuları ele alınmıştı.

Irak Vatan Cephesi Koalisyonu’nun lideri Xemis Xencer, görüşmeyle ilgili “Irak’ta anayasanın uygulanması ve haklarımızın garanti altına alınması konularında Başkan Barzani’yle hemfikiriz” ifadelerini kullandmıştı.

RAKİP Şİİ GRUPLAR KÜRDİSTAN’A GELİYOR

Ammar Hekim’in liderliğini yaptığı Hikme Koalisyonu Başkanlık Konseyi Üyesi Abdullah Zeydi, Irak’ta en büyük parlamento grubunu kurmak için anlaşan tarafların, Kürtler’i bu ittifaka dahil etmeye ikna etmek için Kürdistan’a ortak bir heyet göndereceklerini söylemişti.

Abdullah Zeydi, “Sairun ve Hikme koalisyonları diğer taraflarla beraber Kürtler’in de bu ittifaka katılmasını arzu ediyor. Tüm kesimlerin temsiliyetinin sağlanması önemli” ifadelerini kullanmıştı.

Hadi Amiri’nin liderliğini yaptığı Fetih Koalisyonu ile Nuri Maliki’nin Kanun Devleti Koalisyonu ortak heyetinin de, Irak’ta hükümet kurma çalışmaları kapsamında temaslarda bulunmak üzere Kürdistan’a geleceği bildirilmişti.

K24’e konuşan Hadi Amiri’nin liderliğini yaptığı Fetih Koalisyonu yetkilisi Ahmed Esedi, “Irak’ta hükümeti kurma çalışmaları kapsamında en büyük grubu oluşturmak için uzlaşıya varan taraflar, bu konuda görüşmeler yapmak amacıyla Kürdistan’a ortak heyet gönderecek” şeklinde konuşmuştu.

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimin ardından Şii ve Sünni taraflar, Erbil’den yeni hükümette aktif rol almasını isterken Erbil, Kürtler için bazı önemli prensipler olduğunu vurguluyor.

Kürtler, önceki dönemlerde yapılan hataların tekrarlanmamasından yana. Bunun için de gerçek bir ortaklık ve anayasanın tam anlamıyla uygulanmasını istiyor.

DİĞER HABERLER