Haberin Özgün Sesi

RUSYA – 300 bin askerle tatbikat!

Rusya’nın Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana düzenleyeceği en büyük tatbikatın hazırlıkları, Doğu Sibirya’da devam ediyor.

300 bin askerin yer alacağı Vostok – 2018 tatbikatına Çin de 3200 asker ve çok sayıda zırhlı araçla katılıyor. Moğolistan da tatbikata asker gönderdi.

Rusya son benzer tatbikatını 1981’de Soğuk Savaş devam ederken yapmıştı ancak Vostok – 2018’e daha çok sayıda asker katılıyor.

Tatbikat NATO ve Rusya arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde yapılıyor. Rusya ve NATO arasındaki ilişkiler, Moskova’nın 2014’te Kırım’ı Ukrayna’dan ilhak etmesiyle kötüleşmeye başlamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Savaş Oyunları’nın Rusya’ya karşı “saldırgan ve dostane olmayan” davranışlar nedeniyle meşru olduğunu savundu.

NELER OLACAK?

Rus Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov tatbikatta bugün ve yarın planlama ve hazırlıklar yapılacağını ve asıl operasyonların Perşembe günü başlayıp, beş gün süreceğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Vostok-2018’e 36 bin tank, zırhlı personel taşıyıcı ve zırhı piyade aracıyla, bin uçağın katılacağını açıkladı.

Tatbikatta beş ordu eğitim sahası, dört hava üssü ve Japon Denizi, Bering Boğazı ve Okhotsk Denizi civarındaki bölgelere yayılacağı bildirildi. İki donanma filosundan 80 deniz aracının da tatbikata katılacağı kaydedildi.

Rusya, tatbikatın Japonya’nın kuzeyindeki aidiyeti tartışmalı Kuril Adalarını kapsamayacağını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın televizyon kanalı Zvezda, Rusya’nın Çin ve Moğolistan sınırları yakınlarındak Tsugol askeri bölgesindeki savaş oyunlarında üç Rus paraşüçtü tugayının önemli bir rol oynayacağını duyurdu.

NEDEN ŞİMDİ?

Rusya lideri Vladimir Putin, yeni nükleer füzeler de dâhil askeri modernizasyonu bir öncelik haline getirdi.

Rus Ordusu’nun toplamda bir milyon dolayında askere sahip olduğu sanılıyor.

Rus Senatör ve yedek Albay Frants Klintsevich “Birliklerimiz ve karargâhlarımızın muharebe yeteneği ve koordinasyondan yoksun olması Batı’nın işine geliyordu, ama şimdi devir değişti, muharebeye hazır olma konusunda şu anda farklı bir tavrımız var” ifadelerini kullandı.

NATO’NUN TEPKİSİ

NATO Sözcüsü Dylan White ittifaka geçen Mayıs ayında Vostok-2018 konusunda bilgi verildiğini ve gözlemleneceğini belirtti.

White “Her ülkenin askeri güçleriyle tatbikat yapma hakkı vardır, ancak bunun şeffaf ve tahmin edilebilir bir şekilde yapılması hayati önemdedir” dedi.

White ayrıca “Vostok Rusya’nın geniş çaplı muhabereye odaklanışını gösteriyor. Ayrıca, bir süredir gördüğümüz savunma bütçesini ve askeri varlığını büyük ölçüde arttıran Rusya kalıbına uyuyor” diye konuştu.

BBC Türkçe

DİĞER HABERLER