Haberin Özgün Sesi

ABD ve İran arasında ‘Irak restleşmesi’

ABD Senatosu üyesi Cumhuriyetçi David Perdue, Marco Rubio ve Ted Cruz yaptıkları ortak açıklamada, Irak’ta, özellikle Asaib Ehli’l Hak ve Hareket Hizbullah el Nüceba gibi ‘İran’ın desteklediği terörist gruplar’ olarak tanımladıkları İran destekli Şii milis gruplara yönelik yaptırım uygulamak için bir yasa tasarısı sunmaya hazırlandıkları belirtildi.

Söz konusu yasa tasarısı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Irak ve Suriye’de bulunan ve İran Devrim Muhafızları’ndan destek alan milis grupların listesini Senato’ya bildirmesini talep ederken, Cumhuriyetçi Senatör David Perdue, “İran’a bağlı milisler, Amerikan askerlerini öldürdü ve ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını zayıflattı. Irak ve Suriye’nin geleceği hala tehdit altındayken onları özgür bırakmamız mümkün değil” yorumunda bulundu.

Senatör Ted Cruz ise, “Eski ABD Başkanı Barrack Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşma, mollalara Ortadoğu’da yayılma fırsatı verdi. Anlaşmanın neden olduğu kayıpları durdurmak için sıkı bir şekilde çalışmaya başladık. Bu durum, yalnızca Tahran rejimine yönelik en ağır yaptırımların uygulanmasını içermiyor, aynı zamanda İran’ın özel ajanlarına karşı bazı adımların atılmasını da öngörüyor” dedi.

Senato üyesi Marco Rubio ise, “İran’ın, Suriye ve Irak’taki tehlikeli ajan ve milisleri, Ortadoğu ve dünya için tehdit oluşturuyor. Hazırlanan yasa tasarısı, bu milislere ve onların ortaklarına yaptırım uygulanmasını kapsıyor. Aynı zamanda, ABD’nin İran rejiminin ihlallerine, füze programına ve dünyadaki terörist faaliyetlerine karşı durduğunu yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’ya konuşan İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Erbil’deki İran-Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) kampının füzelerle saldırmasına dair yaptığı konuşmada, “Devrim Muhafızları Ordusu’nun aldığı intikam, kirli hedeflerini ve zorbalıklarını İran’a dayatabileceklerini sanan süper güçlere manidar bir mesajdır” dedi.

Caferi, 2 bin kilometre menzildeki hedefleri yüksek isabet oranıyla vurabilecek kapasiteye sahip olduklarını da vurguladı.

İran-Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ), Erbil’deki kampına füzelerle saldırdı.  İran saldırısının ABD’ye mesaj niteliği taşıdığını belirtmişti.

Şarkul Avsat
DİĞER HABERLER